اکسیژن ساز ، بای پپ ، سی پپ

الکتروشوک

الکتروشوک

دستگاه الکتروشوک را در بازار تجهیزات پزشکی با عنوان دفیبریلاتور معرفی می‌کنند. این محصول در مواقعی که بیمار دچار فیبریلاسیون بطنی شود و یا اینکه ضربان غیرطبیعی داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از فیبریلاسیون بطنی این است که عضله قلب همچون وضعیت نرمال دیگر به بدن و مغز خون نمی‌رساند.

دستگاه الکتروشوک چیست و چه کاربردی دارد؟

زمانی که خون به اندام‌ها و بخصوص مغز نرسد تنها در طول چند دقیقه مرگ و ایست قلبی رخ می‌دهد. کاربرد اصلی الکتروشوک این است که با ایجاد یک جریان از پیش تنظیم شده و انتقال آن از طریق الکترودها به قلب آن را مجدداً وادار به فعالیت و پمپاژ خون کند. این محصول انواعی متفاوتی دارد و بیشتر در بیمارستان‌ها و آمبولانس توسط تیم خدمات بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکتروشوک zoll
Quick View
دستگاه الکتروشوک schiller
Quick View
دستگاه الکتروشوک ZOLLZOLL AED PLUS
Quick View
(1)

الکتروشوک ZOLL مدل AED PLUS

رایگان
الکتروشوک Lifepak 1000الکتروشوک Lifepak
Quick View
الکتروشوک PARAMEDIC CU ER5
Quick View
الکتروشوک GE مدل Cardioserv
Quick View
الکتروشوک HP کدمستر
Quick View
الکتروشوک بایفازیک Nihon kohden
Quick View
الکتروشوک مونوفازیک BPL
Quick View
Quick View
Quick View
Quick View
Quick View
الکتروشوک بای فازیک M&B مدل DM7000
Quick View
Quick View
Quick View
Quick View

طرز کار با دستگاه الکتروشوک

مراحل کلی استفاده و طرز کار با دستگاه الکتروشوک به اینصورت است که ارائه دهنده الکترود یا پارویی‌های آغشته به ژله مخصوص را روی دنده پایین سمت چپ و سمت راست قفسه سینه قرار می‌دهد. در مواردی الکترودها مستقیماً پس از برش قفسه سینه روی قلب نصب می‌شوند. پس از آنالیز ریتم قلب بیمار، شوک به قلب داده می‌شود.

مجدداً ریتم قلب مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت نیاز شوک‌های بعدی تنظیم و اعمال می‌شوند. در صورت لزوم همزمان تیم پزشکی CPR را انجام می‌دهند و یا اینکه از دفیبریلاتور قلب و عروق که عملکردی مانند لگد زدن به قفسه سینه دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکتروشوک چیست

الکتروشوک محصولی کاربردی و با اثربخشی بالا در مواردی که بیمار دچار ایست قلبی می‌شود و دیگر خون به اندام‌های حیاتی همچون مغز پمپاژ نمی‌شود. این دستگاه با انتقال جریان الکتریکی به چهار اتاقک مهم قلب سلول‌های قلب را منقبض و وادار به فعالیت دوباره می‌کند. در مواردی که CPR پاسخگو نباشد، تیم پزشکی یا ارائه خدمات بهداشتی تشخیص به استفاده از این دستگاه می‌دهند.

انواع الکتروشوک

الکتروشوک یکی از تجهیزات پزشکی است که انواع متفاوتی دارد بصورت کلی این محصول را می‌توان به چهار دسته متفاوت طبقه بندی کرد.

دفیبریلاتور خارجی اتوماتیک (AED): این دستگاه قابلیت آنالیز ریتم قلب را دارد و بعنوان یکی از کاربر پسندترین دستگاه الکتروشوک معرفی می‌شود. این دستگاه به کاربر در تنظیم میزان درست شوک کمک می‌کند و در صورت لزوم قادر به اعمال شوک خودکار نیز هست.

دفیبریلاتور قلب و عروق قابل کاشت (ICD): داخل شکم یا قفسه سینه کاشت می‌شود. مجهز به الکترود و سیم است و در شرایطی که لازم باشد اتوماتیک‌وار به قلب شوک می‌دهد. این محصول برای موارد پزشکی آریتمی بطنی کاربرد دارد.

واحد پشتیبانی پیشرفته زندگی (ALS): توسط تکنسین خدمات بهداشتی آمبولانس و بیمارستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول قابلیت ثبت و ارائه علائم حیاتی برای پیشرفت در روند احیاء قلبی را نیز دارد.

دفیبریلاتور پوشیدنی: دستگاهی که بیرون از بدن جای می‌گیرد و برای مواردی که بیمار نیاز به دستگاه ICD ندارد و یا خطر آریتمی در کوتاه مدت تهدیدش نمی‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد دستگاه الکتروشوک

کاربرد دستگاه الکتروشوک در واقع احیا و برطرف کردن خطر مرگ در اثر ایست قلبی است. قلب عضله‌ای با کارکرد پمپی است و از دو دهلیز و دو بطن تشکیل شده است. زمانی که انرژی کافی از سیستم هدایت الکتریکی به این چهار بخش مهم نرسد ریتم قلب بهم می‌خورد و خطر آریتمی بالاست.

در چنین مواقعی دستگاه دفیبریلاتور شوک الکتریکی ایجاد می‌کند که در اثر آن سلولهای قلب منقبض شده و ریتم قلب به حالت نرمال برمی‌گردد.

اجزای دستگاه الکتروشوک

تمام دستگاه الکتروشوک فارغ از نوع تکنولوژی بکار رفته در تولیدشان و برندی که دارند، دارای یکسری اجزای مشابه هستند. اجزای دستگاه الکتروشوک عبارتند از پروب ثبت ECG، کابل برق، باتری (باتری نیکل کادمیوم NI-CD ، باتری‌های سرب اسید SLA)، الکترودهای اعمال شوک، منبع تغذیه، صفحه نمایش و صفحه کلید یا سلکتورهای مناسب.

خرید دستگاه الکتروشوک

دستگاه الکتروشوک یک روش گاهاً قطعی برای برگشت بیمار به زندگی و یا بازیابی مجدد ضربان طبیعی قلب است. طبق تعریفی که از این محصول ارائه شد می‌تواند نقشی مهم در رفع تهدید حیات انسان باشد، بنابراین لازم است حتماً محصول را به لحاظ عملکرد دقیق مورد بررسی قرار دهید. این محصول قیمت نسبتاً بالایی دارد و بنابر نوسان بازار قیمتش تغییر خواهد کرد.

قیمت دستگاه الکتروشوک

برای اطلاع از قیمت دستگاه الکتروشوک توصیه می‌کنیم به وبسایت فروشگاه شرکت تجهیزات پزشکی آزطب مراجعه کنید. قیمت این محصول بنابر نوع محصولی که انتخاب می‌کنید، برند آن و قابلیت‌هایی که دارد متفاوت است. دستگاهه الکتروشوک یکی از تجهیزات پزشکی تقریباً گرانقیمت بشمار می‌رود و چون تنوع برند بالایی دارد نمی‌توانیم قیمت دقیقی برای آن تعیین کنیم.

فواید و عوارض الکتروشوک

فواید و عوارض الکتروشوک می‌تواند بر گروه‌ها و کیس‌های درمانی متفاوت باشد اما بصورت کلی می‌توان موارد زیر را درمورد این دستگاه پزشکی عنوان نمود:

از فواید دستگاه الکتروشوک می‌توان به فیبریلاسیون بطنی و تاکی کاردی بطنی بدون نبض اشاره کرد. عوارض احتمالی و شایع استفاده از دستگاه الکتروشوک عبارتند از مرگ بافت عضلانی قلب، سوختگی پوست و فیبریلاسیون بطنی پس از تاکی کاردی بطنی بدون نبض.

 

لیست علاقه مندی ها 0