اکسیژن ساز ، بای پپ ، سی پپ

ماسک Niv ( ماسک بای پپ / ماسک سی پپ )

ماسک Niv ( ماسک بای پپ / ماسک سی پپ )

ماسک niv ( ماسک بای پپ / ماسک سی پپ ) ماسک مخصوص دستگاه‌های کمک تنفسی مانند بای پپ و سی پپ و در کل ونتیلاتور های غیر تهاجمی است. انواع مختلفی از ماسک niv وجود دارد که هر کدام با یک لوله خرطومی به دستگاه وصل است. ماسک NIV در انواع مختلف ماسک فول فیس Full Face NIV Mask ، ماسک نازال (Nasal) و ماسک پیلو (Pillow) قابل استفاده است.

ماسک فول فیس Yuwell مدل YF-01
Quick View

 ماسک NIV چیست؟

ماسک سی پپ و ماسک بای پپ

احتمالاً با شنیدن این اصطلاح کمی متعجب می‌شوید و شاید جزو گروه افرادی باشید که اطلاعی از اینکه NIV چیست، ندارند! NIV مختصر شده عبارت Non-invasive ventilation است. منظور از NIV پشتیبانی تنفسی از بیمار است، بدون اینکه از روش‌های تهاجمی استفاده شود. پشتیبانی تنفسی با استفاده از ماسک‌های NIV کاملاً غیرتهاجمی است و تجهیزات کمک تنفسی تنها روی صورت و بینی بیمار قرار می‌گیرند و هوای ترکیب شده با اکسیژن را با فشار مثبت وارد دستگاه تنفسی بیمار می‌کنند.

تفاوت بین ماسک‌ NIV و سی پپ

تفاوت بین ماسک‌های NIV و سی پپ این است که فشار هوای مثبت Niv با توجه به شرایط دم و بازدم بیمار قابل تغییر است اما سی پپ فشار هوای مثبت را بصورت مداوم ایجاد می‌کند و عمل تهویه ندارد. البته ماسک‌های NIV گاهی برای درمان با دستگاه سی پپ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماسک NIV رسمد

ماسک NIV رسمد از جمله محصولات پرفروش و باکیفیت شرکت تجهیزات پزشکی آزطب بشمار می‌رود. ماسک‌های NIV رسمد از نوع کامل یا Full face هستند. در آزطب دو مدل ماسک NiV رسمد یعنی resmed airfit F10 و Resmed quattro air عرضه می‌شوند. هر دوی این محصولات مناسب برای استفاده از دستگاه‌های بای پپ و سی پپ هستند و قابلیت استفاده برای همه رده‌های سنی را دارند.

از خصوصیات ماسک‌های NIV رسمد می‌توان به آنتی باکتریال بودن، منطبق بودن با دستگاه‌های NIV، قابلیت استفاده برای همه رده‌های سنی و استفاده آسان اشاره کرد.

قیمت ماسک NIV

قیمت ماسک NIV با توجه به برند، مواد بکار رفته در تولید محصول و نوع آن متفاوت خواهد بود. طبیعتاً محصولاتی که برندهای معروف همچون رسمد و سفام هستند به لحاظ قیمتی تفاوت‌هایی خواهند داشت. با این وجود شما می‌توانید با مشاهده محصولات در فروشگاه اینترنتی آزطب براحتی محصولی که مطابق با بودجه شما باشد را بیابید.

نحوه استفاده از ماسک NIV

نحوه استفاده از ماسک NiV به این صورت است که محصول ابتدا از طریق لوله خرطومی به دستگاه بای پپ یا سی پپ متصل می‌شود. سپس با توجه به نوع ماسک یعنی نازال، پیلو و یا فول فیس آن را روی صورت نصب می‌کنند. تست نشت هوا انجام می‌گیرد و خروجی هوا با فشار مثبت اگر با دستگاه بای پپ باشد تنظیم می‌شود. منظور از تست نشت هوا این نیست که ماسک به صورت فشار وارد کند. حداقل به اندازه دو بند انگشت باید از زیر بند ماسک راه عبور باشد.

ماسک بای پپ

ماسک بای پپ قابلیت تنظیم و کنترل فشار هوای مثبت به صورت رفت و برگشت را دارد. بنابراین بیمارانی که از ناراحتی تنفسی رنج میبرند و حتی بصورت طبیعی قدرت بازدم کامل را ندارند می‌توانند بجای ماسک سی پپ از بای پپ استفاده کنند. ماسک بای پپ برای کاهش علائم و بهبود وضعیت بیمارانی که از آپنه خواب مرکزی، آپنه خواب پیچیده، مشکلات تنفسی و بیماری‌های ریوی و قلبی رنج می‌برند مناسب است.

قیمت ماسک بای پپ

قیمت ماسک‌ بای پپ با توجه به نوع محصول و قابلیت‌هایی که دارد متفاوت است. شما می‌توانید از طریق فروشگاه آزطب تنوع محصولی ماسک بای پپ را ببینید و محصول متناسب با بودجه خود را از میان برندهای متفاوت بیابید.

طریقه بستن ماسک بای پپ

طریقه بستن ماسک بای پپ به این صورت است که ابتدا ماسک تنفسی را از طریق لوله رابط به دستگاه بای پپ متصل می‌کنند، سپس فشار هوای مثبت را تنظیم می‌کنند و یا اینکه ماسک را روی مجرای تنفسی بیمار متصل می‌کنند و با توجه به شرایط تنفسی‌اش فشار هوا مثبت را تنظمی می‌کنند.

ماسک سی پپ

ماسک سی پپ زمانی استفاده می‌شود که بیمار به فشار هوایی مداوم مثبت احتیاج داشته باشد. این محصول معمولاً برای بیمارانی که از آپنه خواب رنج میبرند کاربردی خواهد بود و انسداد مجرای تنفسی را برطرف می‌کند. این ماسک فشار هوا را از طریقه لوله رابط از دستگاه سی پپ دریافت می‌کند و به بینی، دهان و یا همزمان به بینی و دهان بیمار وارد می‌کند.

قیمت ماسک سی پپ

قیمت ماسک سی پپ با توجه به اینکه شما از کدام برند محصول خریداری می‌کنید متفاوت است. البته لازم به ذکر است که کاربردها، نوع محصول NIV و قابلیت‌هایش نیز بر میزان قیمت اثرگذار خواهد بود. با وجود این شما می‌توانید برای خرید راحتتر و انتخاب سریعتر و مطمئن‌تر با توجه به بودجه خود از ماسک‌های NiV فروشگاه آزطب دیدن کنید.

انواع ماسک NIV

انواع ماسک NIV بصورت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • ماسک‌ تنفسی فول فیس

فول فیس یکی از رایج‌ترین انواع ماسک NIV بشمار می‌رود. این نوع ماسک NiV کاملاً صورت بیمار را پوشش می‌دهد. مزیت استفاده از این محصول این است که بیماران در موارد خیلی نادر دچار زخم و حساسیت پوستی می‌شوند. ویژگی خاص دیگری که این محصول دارد این است که راه گریز به هوا نمی‌دهد. این نوع ماسک NiV در کاهش حس کلاستروفوبیا نیز موثر است. معمولاً زمانی از ماسک فول فیس استفاده می‌کنند که بیمار در شرایط حاد تنفسی باشد.

  • ماسک تنفسی پیلو

ماسک‌های تنفسی پیلو مجهز به بالشتک‌های کوچکی هستند که دقیقاً داخل سوراخ‌های بینی قرار می‌گیرند. با استفاده از این ماسک می‌توان هوای ترکیب شده با اکسیژن را به بینی و دستگاه تنفسی بیمار وارد کرد. این محصول معمولاً در مواردی که بیمار از نارسایی مزمن تنفسی رنج میبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماسک پیلو چون دقیقاً داخل حفره‌های بینی جای می‌گیرد سبب راحتی حرکت بیمار می‌شود، نشت هوا را به حداقل می‌رساند و آپنه خواب را نیز بهبود می‌بخشد.

  • ماسک تنفسی اور نازال

ماسک تنفسی اور نازال سومین نوع ماسک‌های NiV است. این محصول زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تنفس بیمار دهانی باشد. این ماسک نسبت به ماسک فول فیس کوچکتر است و تنها روی دهان و بینی را می‌پوشاند. معمولاً زمانی که می‌خواهند این محصول را روی صورت بیمار نصب کنند از Chin strap برای بستن دهان استفاده می‌کنند.

  • ماسک نازال

ماسک نازال یکی از پرکاربردترین انواع ماسک‌های Niv بشمار می‌رود. این محصول برای زمانی که باید از دهان بیمار ترشحات خارج شود خیلی کاربردیست. بنابراین بیمار برای خوردن و آشامیدن نیز دیگر احتیاج به برداشتن ماسک ندارد و عمل کمک تنفسی انجام می‌گیرد.

لیست علاقه مندی ها 0